Zemřel František Zuska

FRANTIŠEK ZUSKA (14. 9. 1932 - 29. 3. 2022)

Velmi smutná zpráva nás dostihla už v den úmrtí pana Zusky. S naším muzeem spolupracoval dlouhá léta a my jsme se těšili, že navzdory jeho zdravotnímu stavu s ním dokážeme oslavit v září jeho 90. narozeniny. Teď už víme, že je neoslavíme. Zůstávají stovky malých a velkých vzpomínek v každém, kdo měl příležitost se s ním byť jen nakrátko setkat. Děkujeme za společně strávené chvíle!

František ZUSKA, uznávaný zlínský tvůrce ozdob a dekorativních předmětů ze slámy, se narodil 14. září 1932 v Kobylí na jižní Moravě. Po ukončení základního vzdělání odešel roku 1947 do Zlína k firmě Baťa.

Po vyučení zedníkem a absolutoriu mistrovské stavební školy odmaturoval v témže oboru na Vyšší průmyslové škole. V roce 1949 nastoupil do stavebního oddělení národního podniku Svit Gottwaldov, které se v rámci organizačních změn transformovalo do projekčního ústavu Centroprojekt Zlín. Zde pracoval jako projektant a výstupní kontrolor až do svého odchodu do důchodu.

František Zuska byl umělecky všestrannou osobností obdařenou nejen řemeslnou zručností, ale i pěveckým a tanečním nadáním. Svůj vztah k lidové písni a tanečnímu folkloru svého rodného kraje v průběhu svého naplno prožitého života uplatnil a dále rozvíjel nejenom dlouholetým aktivním členstvím ve zlínském Slováckém krúžku, pozdější Vonici, ale i následným působením ve folklorním pěveckém sboru Mužáci ze Zlína, s nímž se zúčastnil řady vystoupení, mimo jiné také v programech MFF Strážnice. Své bohaté zkušenosti a praktické dovednosti využil v dětském folklorním souboru Vonička II, kde jako jeden z vedoucích vychovával v letech 1985 – 2009 nové souborové tanečníky a zpěváky.

Od roku 1974 se věnoval v rámci tradičního rukodělného zpracování přírodních materiálů jak výrobě dekorativních předmětů a ozdob ze slámy, tak volné figurální tvorbě. Jeho dílo dosáhlo vysoké technické i umělecké úrovně. Od roku 1990 se zaměřil na tvorbu prostorových betlémů. Jeho betlémářská tvorba byla prezentována mimo jiné také na výstavě betlémů z Čech, Moravy a Slezska GLORIA ET PAX v Hradci Králové v roce 2004 a o devět let později na IV. ročníku mezinárodní soutěže tvůrců betlémů pořádané Muzeem Jindřichohradecka. Zuskovy slaměné skvosty se kromě řady autorských výstav v obcích Zlínského kraje a moravských muzeí dostaly i do sbírek řady muzeí a institucí. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně získalo vedle ucelené kolekce slaměných artefaktů v čele s rekonstrukcí vzácné lidové interiérové závěsné ozdoby zvané „muší ráj“ také první Zuskovu rozměrnou prostorovou kompozici s názvem Slovácký betlém z roku 1999, která je vystavena v expozici Dřevo proutí sláma v tradiční rukodělné výrobě na Podřevnicku v prostorách hájenky u hradu v Malenovicích.

Své znalosti a dovednosti předával František Zuska s láskou  a zaujetím dalším generacím v kurzech pro děti, dospělé i seniory. Spolu s udržováním a rozvíjením tradiční rukodělné technologie výroby gravírovaných a slámou zdobených kraslic i pletení různých typů velikonočních pomlázek patřil mezi nejvýraznější a v kraji zcela ojedinělé soudobé nositele tradic lidových řemesel.

Po více než deset let se podílel na práci Archivu H+Z při třídění, evidenci a ukládání negativů z cestovatelských fondů a díky jeho mnohaleté soustavné práci je fotoarchiv Eduarda Ingriše zpracován, zpřístupněn a slouží široké veřejnosti.

Jako člen Klubu H+Z byl nejen jeho úctyhodným reprezentantem, ale také aktivním členem od jeho založení. Vstřícností, laskavostí, tolerancí a ochotou vždy a za všech okolností podat pomocnou ruku bez ohledu na vlastní pohodlí si získal respekt a lásku všech, kteří měli to štěstí se s ním setkat.

 

Za přínos k uchování a rozvíjení tradiční rukodělné výroby byl několikrát vyznamenán.

2002 Převzal diplom hejtmana Zlínského kraje za přínos k uchování a rozvíjení tradiční rukodělné výroby.
2010 Vyznamenán pamětní medailí hejtmana Zlínského kraje za dlouhodobou a soustavnou činnost v oblasti
volnočasových aktivit dětí a mládeže.
2012 Oceněn titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje.
2017 V září převzal titul Nositel tradice lidových řemesel udílený Ministerstvem kultury České republiky.

(text Jana Koštuříková, kurátorka MJVM, z výstavy Ohlédnutí, 2017)

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.