Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Výstava k 80. výročí SNP ve Staré Turé
Ve středu 4. září 2024 proběhlo v prostorách městského úřadu ve Staré Turé slavnostní otevření výstavy k 80. výročí Slovenského národního povstání. Autorem panelové výstavy je historik Mgr. Juraj Krištofík, Ph.D., který se dlouhodobě odborně věnuje dějinám 2. světové války a zejména historii partyzánského hnutí v podjavorinském regionu. Některé výsledky jeho výzkumu shrnuje i právě otevřená výstava, která se vyznačuje poutavým grafickým zpracováním s využitím unikátních historických fotografií a dokumentů.
Výstava návštěvníka uvádí do situace v regionu po 14. březnu 1939, kdy byl vyhlášen Slovenský štát, představuje poměry a opory místního luďáckého režimu, ale i pomoc odboje pronásledovaným národnostem, ať už to byli sovětští zajatci nebo sestřelení američtí letci. Další panely popisují jednotlivé skupiny a osobnosti místního odbojového hnutí. Výstava pokračuje líčením činnosti partyzánů v regionu, jejíž nejdominantnější skupinou byl oddíl Hurban, který se začal formovat na přelomu srpna a září 1944 pod velením Miloše Uhera. Oddíl Hurban tvořil pilíř II. československé partyzánské brigády J. V. Stalina. Zapomenuty nejsou ani další partyzánské oddíly jako například Reptovci a Čuvalovci. Zcela výjimečné jsou osudy Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrby, kteří po útěku z vyhlazovacího tábora v Osvětimi a po vypuknutí SNP, se připojili k II. Stalinově brigádě a účastnili se jejích bojových operací. S odbojovou činností souvisí tragédie osad Hlavina a Nárcia patřící k Staré Turé. Závěrem jsou vylíčeny smutné osudy několika lesních adjunktů, kteří byli zastřeleni partyzány pro podezření z udavačství.
U příležitosti vernisáže výstavy byl promítnut dokument z cyklu Klenoty příhraničí, který je výsledkem společné tvorby České televize (TS Ostrava) a RTVS. Cestopisná série z roku 2023 vypráví o historických událostech, příbězích a fenoménech, které zásadním způsobem ovlivnily životy mnoha generací v příhraničních regionech. Díl s názvem Příběhy odvahy a zrady pojednává o odbojových událostech na obou stranách hranice. Za slovenskou stranu v dokumentu hovoří již zmíněný J. Krištofík. Český, nebo lépe řečeno moravský, pohled ve snímku objasňuje historik Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně Mgr. Pavel Mašláň. Projekt obnovy Národního kulturního památníku na Ploštině zde představil ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Mgr. Pavel Hrubec. O událostech spojených s ploštinskou tragédií promluvil historik a kurátor etnografie zlínského muzea Mgr. Ondřej Machálek. Aktivity Valašského odbojového spolku Prlov ve filmu prezentoval jeho předseda Daniel Gargulák.
Šťastný nápad, aby se všichni vystupující ze zmíněného televizního dokumentu setkali při této příležitosti, vzešel od doktora Krištofíka. Akci podpořil a zaštítil Městský úřad Stará Turá v čele s primátorem města PharmDr. Leopoldem Barszczem. V průběhu přátelské debaty jsme otevřeli mnohá témata a možnosti budoucí spolupráce. Doufáme, že se se slovenskými přáteli potkáme na akcích na jaře 2025, které již nyní připravuje tým NKP Ploština. Připomeneme si nejen 80. výročí od konce 2. světové války, ale samozřejmě také sérií tragédií, které tehdy postihly náš kraj v závěru válečného běsnění.
historik a kurátor etnografie MJVM ve Zlíně
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.