Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
VERNISÁŽ VÝSTAVY "HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE!"
24. 3. 2022 v 17 hodin
VERNISÁŽ OTEVŘELA BRÁNU DO NOVÉ VÝSTAVY VE ZLÍNĚ
Prostory krátkodobých výstav Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně v podvečer 24. března 2022 znovu ožily po téměř měsíční odmlce a nabídly vernisáž nové výstavy HLAVU VZHŮRU! FURT SE DE!
Do muzea u této příležitosti zamířilo na osm desítek nedočkavých návštěvníků, kteří chtěli jako první nahlédnout do výstavy věnované jedné z nejoblíbenějších českých ilustrátorek 20. století, Marii Fischerové-Kvěchové (1892 – 1984). Její nezaměnitelný výtvarný styl provází v knihách pro děti i dospělé, v návrzích textilu, hraček i porcelánu už několik generací.
Spolupráce s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze se do pojetí výstavy musela přirozeně promítnout. Jindy strohý výstavní prostor industriální 14. budovy ve Zlíně se díky využití velkoplošných tisků s motivy díla autorky proměnil v pestrobarevnou malířskou paletu, na níž jsou prezentována její známá i méně známá výtvarná díla i drobné skici. Ve vitrínách je doplňují sbírkové předměty, především pak hračky, které Marie Fischerová-Kvěchová sbírala a které její potomci věnovali v roce 2005 a 2007 zlínskému muzeu. Výtvarné pojetí výstavy designérky Jitky Škopové a architekta Mikuláše Medlíka pamatuje i na velkorysou odpočinkovou zónu s loutkovým divadlem, posezením, čítárnou a filmovou projekcí. Stylizovaný komín zase připomíná kořeny rodiny Fischerovy, jejíž komínářská firma u nás patřila k nejvýznamnějším, a ukrývá uvnitř informace k historii rodiny.
O stylové zahájení i průběh vernisáže se postarala horňácká cimbálová muzika s „majstrem“ Martinem Hrbáčem. Kurátorka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Blanka Petráková a jedna z autorek výstavy po krátkém úvodu požádala o několik slov Zuzanu Fišerovou, radní Zlínského kraje pro školství a kulturu, která převzala nad výstavou záštitu. „Bylo mi potěšením se aspoň takto do této výstavy zapojit,“ řekla radní Fišerová, „a to nejen kvůli podobnosti mého jména s paní Fischerovou. Zjistila jsem, že sama znám spoustu zde vystavených ilustrací z knih svého dětství, a o to je mi napojení na výstavu milejší. Rozhodně se jedná o mimořádný projekt propojující naše krajské muzeum s tak významnou institucí, jakou je pražská uměleckoprůmyslová škola.“
U mikrofonu se vystřídaly také Jitka Škopová, autorka výtvarného pojetí výstavy a hlavní řešitelka projektu Průmysl a umění a Andrea Březinová z Moravské galerie Brno. Obzvlášť vzácnými hosty byli zástupci početné rodiny Fischerových a potomci Marie Fischerové-Kvěchové, kteří využili vernisáž jako příležitost ke stylovému připomenutí narozenin autorky, jež připadají právě na 24. března.
Z ohlasů prvních návštěvníků lze soudit, že je propojení díla oblíbené autorky s netradičním výtvarným pojetím zaujalo. Díky tomu, že lektorské oddělení muzea připravilo k výstavě dlouhou řadu doprovodných programů a dílen, najdou si do výstavy cestu návštěvníci všech věkových kategorií.
ing. Silvie Lečíková
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.