Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
VAŠE - NAŠE MUZEUM!
Letní prázdninové měsíce jsou tady! Konečně se nám dostává více prostoru trávit čas i mimo práci. Touláme se více přírodou, konečně objevujeme ta nová místa, kocháme se vyhlídkami hradů a zámků, nebo jen třeba pavučinou zahaleným podkrovím u dědečka, který nic nevyhodil, poněvadž vše se bude jednou hodit.
Určitě se Vám už někdy přihodilo, že Vám do cesty vstoupil předmět… sada akrylových barev po babičce, dědečkova voda po holení, zažloutlá pohlednice, trilobit z Berounska… předmět s příběhem. Víte, že si ho nemůžete nechat, ale nemáte to srdce se ho zbavit. Darujte předmět do muzea!
Pak nastává chvíle pro kurátora. Výstavy v muzeu pro Vás totiž připravuje hned několik kurátorů spravující podsbírky např. etnografickou, archeologickou, mineralogickou a řady dalších. Ti vyhodnotí, nakolik Vámi darovaný předmět obohatí konkrétní podsbírku. A s prázdnou neodejdete. Kromě dobrého pocitu si odnesete volnou vstupenku do všech objektů MJVM na další rok. A to už je zajímavé!
Věřte, že Vámi darovaný předmět v muzeu bude hýčkán, najdeme pro něj další uplatnění. Jak se tomu stalo v případě dvou pěstních klínů, které našemu muzeu daroval v loňském roce dlouholetý příznivec muzea Petr Pernička. Jeden z darovaných předmětů muzeum zapůjčilo do expozice železa nad kovárnou v Kovozoo ve Starém Městě.
Jde o pěstní klín nalezený v roce 1984 při záchranném archeologickém výzkumu na stavbě Leteckého opravárenského závodu ve městě Sebha v jihozápadní Libyi. Tuto, rozsahem obrovskou vojenskou stavbu, realizovaly Průmyslové stavby Gottwaldov (PSG) v letech 1985 až 1987. Pěstní klíny a další pěkné nálezy přivezl z místa stavby ing. Miroslav Bernátek, kamarád Petra Perničky. Archeologická skupina o mezinárodním složení se soustředila na Sebhu, poněvadž šlo o historicky velkou a tisíce let starou pouštní oázu. Při výzkumu zde docházelo k velkým pracovním střetům, kdy se kvůli harmonogramu stavby měl nějaký úsek základů stavby už betonovat, ale archeologové jej za žádnou cenu nechtěli opustit. Staveniště Leteckého opravárenského závodu (rozuměj vojenského závodu) bylo svým rozsahem obrovské. Není se čemu divit, když k němu patřily i rozjezdové a přistávací dráhy. Nad stavbou měl dozor údajně samotný Muamar Kadáfí - jednak byl libyjský diktátor, to znamená neomezený vládce s obrovskými zásobami nalezené nafty v zádech a také byla Sebha jeho rodiště.
Pěstní klín, vyroben z pískovce s vysokým obsahem oxidů železa, je datován do starší doby kamenné tzn. 200 až 250 tis. let před n. l. Paleolit je nejstarší a nejdelší období lidských dějin. Začal v době, kdy se člověk zručný (Homo habilis) poprvé naučil užívat nástrojů (rozhraní třetihor a čtvrtohor) a skončil koncem poslední doby ledové. Hlavním úkolem člověka v této době byl boj o udržení existence. Pro starší paleolit bylo typické používání opracovaných, ale ne broušených kamenných nástrojů!
Kromě námětu k zamyšlení jsme Vám předali minimálně tip na výlet. Z muzea Vám přejeme krásné letní dny a těšíme se na Vaši návštěvu!
Ve Zlíně 15. 7. 2022 Andrea Dovicová, kurátorka geologie
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.