Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
FRANTIŠEK ZUSKA (14. 9. 1932 - 29. 3. 2022)
František ZUSKA, uznávaný zlínský tvůrce ozdob a dekorativních předmětů ze slámy, se narodil 14. září 1932 v Kobylí na jižní Moravě. Po ukončení základního vzdělání odešel roku 1947 do Zlína k firmě Baťa.
Po vyučení zedníkem a absolutoriu mistrovské stavební školy odmaturoval v témže oboru na Vyšší průmyslové škole. V roce 1949 nastoupil do stavebního oddělení národního podniku Svit Gottwaldov, které se v rámci organizačních změn transformovalo do projekčního ústavu Centroprojekt Zlín. Zde pracoval jako projektant a výstupní kontrolor až do svého odchodu do důchodu.
František Zuska byl umělecky všestrannou osobností obdařenou nejen řemeslnou zručností, ale i pěveckým a tanečním nadáním. Svůj vztah k lidové písni a tanečnímu folkloru svého rodného kraje v průběhu svého naplno prožitého života uplatnil a dále rozvíjel nejenom dlouholetým aktivním členstvím ve zlínském Slováckém krúžku, pozdější Vonici, ale i následným působením ve folklorním pěveckém sboru Mužáci ze Zlína, s nímž se zúčastnil řady vystoupení, mimo jiné také v programech MFF Strážnice. Své bohaté zkušenosti a praktické dovednosti využil v dětském folklorním souboru Vonička II, kde jako jeden z vedoucích vychovával v letech 1985 – 2009 nové souborové tanečníky a zpěváky.
Od roku 1974 se věnoval v rámci tradičního rukodělného zpracování přírodních materiálů jak výrobě dekorativních předmětů a ozdob ze slámy, tak volné figurální tvorbě. Jeho dílo dosáhlo vysoké technické i umělecké úrovně. Od roku 1990 se zaměřil na tvorbu prostorových betlémů. Jeho betlémářská tvorba byla prezentována mimo jiné také na výstavě betlémů z Čech, Moravy a Slezska GLORIA ET PAX v Hradci Králové v roce 2004 a o devět let později na IV. ročníku mezinárodní soutěže tvůrců betlémů pořádané Muzeem Jindřichohradecka. Zuskovy slaměné skvosty se kromě řady autorských výstav v obcích Zlínského kraje a moravských muzeí dostaly i do sbírek řady muzeí a institucí. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně získalo vedle ucelené kolekce slaměných artefaktů v čele s rekonstrukcí vzácné lidové interiérové závěsné ozdoby zvané „muší ráj“ také první Zuskovu rozměrnou prostorovou kompozici s názvem Slovácký betlém z roku 1999, která je vystavena v expozici Dřevo proutí sláma v tradiční rukodělné výrobě na Podřevnicku v prostorách hájenky u hradu v Malenovicích.
Své znalosti a dovednosti předával František Zuska s láskou a zaujetím dalším generacím v kurzech pro děti, dospělé i seniory. Spolu s udržováním a rozvíjením tradiční rukodělné technologie výroby gravírovaných a slámou zdobených kraslic i pletení různých typů velikonočních pomlázek patřil mezi nejvýraznější a v kraji zcela ojedinělé soudobé nositele tradic lidových řemesel.
Po více než deset let se podílel na práci Archivu H+Z při třídění, evidenci a ukládání negativů z cestovatelských fondů a díky jeho mnohaleté soustavné práci je fotoarchiv Eduarda Ingriše zpracován, zpřístupněn a slouží široké veřejnosti.
Jako člen Klubu H+Z byl nejen jeho úctyhodným reprezentantem, ale také aktivním členem od jeho založení. Vstřícností, laskavostí, tolerancí a ochotou vždy a za všech okolností podat pomocnou ruku bez ohledu na vlastní pohodlí si získal respekt a lásku všech, kteří měli to štěstí se s ním setkat.
Za přínos k uchování a rozvíjení tradiční rukodělné výroby byl několikrát vyznamenán.
2002 Převzal diplom hejtmana Zlínského kraje za přínos k uchování a rozvíjení tradiční rukodělné výroby.
2010 Vyznamenán pamětní medailí hejtmana Zlínského kraje za dlouhodobou a soustavnou činnost v oblasti
volnočasových aktivit dětí a mládeže.
2012 Oceněn titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje.
2017 V září převzal titul Nositel tradice lidových řemesel udílený Ministerstvem kultury České republiky.
(Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravuje k jeho nedožitým 90. narozeninám výstavu na podzim tohoto roku.
text Jana Koštuříková, kurátorka MJVM, z výstavy Ohlédnutí, 2017)
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.