Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Vydáno 15. 11. 2021
V pátek 12. listopadu 2021 se v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně konal už devátý ročník mezinárodní konference OBUV V HISTORII | SHOES IN HISTORY, na níž se sešli odborníci z nejrůznějších oborů, aby představili své poznatky z historie i současnosti obuvnictví.
Hlavním organizátorem byl kurátor muzejní sbírky obuvi Michal Heinrich. „Poprvé se konference konala v roce 1994, v době, kdy ještě měla výroba obuvi v České republice výsadní postavení, a kdy Zlín byl městem ševců,“ říká. „Myšlenka tehdejší kurátorky Miroslavy Štýbrové a Petra Hlaváčka z Univerzity Tomáše Bati se tak setkala se značným ohlasem napříč obory. S ohledem na dramatický vývoj obuvnického a kožedělného průmyslu v posledních dekádách se dnes nacházíme v poněkud jiné situaci.“
Přesto se konferenci daří udržet v povědomí odborné veřejnosti, a to díky nadšencům z oboru nejen doma, ale i zahraničí. Naposledy, tedy v roce 2018, se konference konala vůbec poprvé mimo Českou republiku a hostitelské role se skvěle ujal belgický Izegem, partnerské město Zlína s bohatou obuvnickou historií. Letos se tedy konference navrátila do místa svého vzniku a pozvala na ročník, jenž se odehrál ve znamení několika změn.
Tou první je skutečnost, že oficiálním jednacím jazykem byla vůbec poprvé angličtina. Inspirací k tomuto kroku byla právě belgická zkušenost, která ukázala, jak tento krok může dramaticky zvýšit dosah akce. Za zmínku stojí jistě i nové logo, které po více než 20 letech nahradilo již zastaralé logo původní.
Druhou změnou bylo užší provázání s konferencí ODĚV V HISTORII, která se konala hned následující den v sobotu 13. 11. „Věřím, že organizátorům i účastníkům se zájmem o takto blízká témata nabídne toto uspořádání mnohem větší komfort, než tomu bylo v předchozích letech,“ uvedla radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová a dodala: “Pokud vím, přislíbili účast zájemci ze Slovenska, Polska, Maďarska, Belgie a Nizozemska, takže konference zjevně drží dosavadní trend bohatého mezinárodního zastoupení.“
IX. ročník konference OBUV V HISTORII byl také první, který proběhl nejen prezenční, ale také online formou. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně tak reagovalo nejen na současný nástup moderních komunikačních technologií, ale také na zhoršující se covidovou situaci, která odrazuje některé hosty od cestování. I tak pořadatelé věří, že letošní ročník důstojně navázal na ty předchozí a pomohl tak udržet Zlín na mapě obuvnického světa.
Na programu konference byla témata jak historická ( M. Hřibová - Španělská mužská obuv 2. poloviny 16. století, M. Heinrich - Výroba vojenské a pracovní obuvi pro Wehrmacht u firmy Baťa za 2. sv. války), tak zcela moderní ( J. Šuška - 3D technologie a digitální rekonstrukce obuvi, T. Sáha - Centrum výzkumu obouvání při UTB ve Zlíně),některá témata stála na pomezí těchto dvou skupin ( A. Láznička - Klub ABŠ: minulost - současnost - budoucnost). Praktické poznatky představilo hned několik oborů - výrobní, restaurátorský a manažerský ( E. Klabalová - Místní výroba obuvi ze zbytkových materiálů za použití strojů z minulého století; A. Grabec - Obuv z moderních materiálů ve sbírkách MJVM;N. van Enter - Digitalizace sbírky jako zdroj nových obchodních příležitostí).
Příjemným zpestřením přednáškových bloků pak byla návštěva Centra výzkumu obouvání při UTB s odborným výkladem jeho ředitele Tomáše Sáhy a dalších pracovníků, podobně jako návštěva prostor tovární budovy č. 44, v nichž by měly vzniknout Baťovy dílny Klubu ABŠ, a kde dnes existuje obuvnická výroba. Setkání nadšenců a příznivců obuvnického oboru pak uzavřela návštěva zlínského mrakodrapu.
Podrobnosti k programu obou konferencí najdou zájemci na webu muzea ZDE. Výstupem z obou konferencí budou navíc samostatné sborníky.
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.