Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Od roku 1992 existuje v Muzeu jihovýchodní Moravy také Studijně-dokumentační středisko Františka Bartoše, jehož duchovním otcem a zakladatelem je etnograf Karel Pavlištík.
Jeho snahou bylo vybudovat v Bartošově rodném místě odborné a všem zájemců dostupné středisko informací ke studiu života a díla tohoto významného představitele naší vědy i kultury a jedné z podnětných osobností české Moravy poslední třetiny 19. století. Náplní střediska je především shromažďování kompletního díla Františka Bartoše, tj. jeho knižních, časopiseckých i rukopisných prací v originálech nebo kopiích tak, aby bylo zde běžně dostupné pro odbornou i laickou veřejnost. Budována je i rozsáhlá databáze bibliografie biografií Františka Bartoše. Eviduje a utváří se tzv. Bartošův sbírkový fond, v němž se soustřeďují informace o Bartošově korespondenci, osobních dokladech a památkách, které se nacházejí ve správě muzea. Postupně se vypracovává přehled o „bartošovských“ památkách uložených v českých a moravských muzeích, archivech a dalších institucích. Stejně tak se vytvářejí a zpracovávají fondy archivních pozůstalostí osobností, především regionálních, majících vztah k Františku Bartošovi. V neposlední řadě středisko vydává reedice dnes už málo dostupných Bartošových prací etnografických a folkloristických, vydává a soustřeďuje také díla, která na Bartošův odkaz navazují a aktualizují jej.
Kontakt:Mgr. Jana Koštuříková, tel.: 57 700 46 25
Více o životě a díle F. Bartoše na stránkách knihovny - KFBZ
V 5. poschodí 14. budovy se nachází expozice rodáka předbaťovského Zlínska a významné české osobnosti druhé poloviny 19. století Františka Bartoše, vynikajícího pedagoga, etnografa, folkloristy i dialektologa. První část expozice představuje život a dílo Františka Bartoše, druhá část, nazvaná Bartošova herna, vychází z průkopnické části jeho díla – dětského folklóru. Součástí je například replika kalendáře z konce 19. století, v němž budou moci malí návštěvníci doplňovat pranostiky, pohrají si se správným zněním přísloví či nářečními výrazy. Pro ty úplně nejmenší jsou pak k dispozici dřevěné kostky s motivy pohádek sesbíranými Františkem Bartošem, pexeso, a dokonce i dřevěné loutkové divadlo. Zajímavým doplňkem celé expozice je také nová nářeční mapa Moravy, kterou sestavil Josef Kolařík, přední český znalec dialektu.
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.