SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NKP PLOŠTINA

TISKOVÁ ZPRÁVA

MEDIÁLNÍ BALÍČEK ZIP ZDE...

PROVOZ OBNOVENÉHO PAMÁTNÍKU PLOŠTINA SLAVNOSTNĚ ZAHÁJEN

V pátek 21. dubna 2023 byla za účasti hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše přestřižena symbolická páska u vstupu do nového návštěvnického centra Národní kulturní památky Ploština. Tímto okamžikem začala nová éra historie tohoto místa.

Událost, na níž se sešly desítky zástupců kulturních institucí kraje, škol, zastupitelů obcí a místních spolků i občanů spolu s představiteli Zlínského kraje, moderoval herec Rostislav Marek. Hosty přivítal také krátkým vystoupením dětský pěvecký sbor Zvonky ze ZUŠ Hulín.

V následující části byl stručně připomenut osud zdejší pasekářské osady, která byla zničena fašisty v samém závěru 2. světové války spolu se svými obyvateli 19. dubna 1945. Cílem zahajovacího ceremoniálu ale bylo především představit právě ukončený projekt rekonstrukce, jeho záměr i plány na jeho využití. O obnovu Ploštiny řadu let opakovaně usilovaly obce Drnovice a Vysoké Pole, ale s žádostí o dotace z IROP uspěl až projekt Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, který byl schválen k realizaci v roce 2017. Právě dotace IROP ve výši 110 mil. Kč a podpora Zlínského kraje ve výši 41 mil. Kč. byly rozhodující pro zdárné dokončení rekonstrukce v celkové hodnotě 151 mil. Kč. Do průběhu realizace zasahovala střídavě nutnost vykoupení dalších pozemků, řešení vytápění či zásobování vodou v objektech, oprava komunikací, vybudování stezek, ale překážkou byla také omezení spojená s covidem, zdražování materiálu či válka na Ukrajině.

V tuto chvíli je nicméně hlavní část práce u konce a Ploština je připravena přivítat první ávštěvníky. Síla zdejšího příběhu se skrývá i v podtitulu názvu nové expozice – Ploština, místo s pamětí. Právě o poselství Ploštiny pro budoucnost se hovořilo v úvodních projevech nejčastěji. Hejtman Radim Holiš poukázal na význam dialogu, jenž umožnil dokončení celého projektu. Řekl také: „Přál bych si, aby Ploština zůstala nejen ve Zlínském kraji, ale i v celé České republice symbolem a mementem, které sem přivede mladší generaci, a ta bude mít možnost poznat historii tohoto místa.“

Radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová ve svém projevu poděkovala všem, kdo se jakkoli podíleli na zdárném dokončení projektu a doplnila: „Je před nás postaveno velké dílo a velmi citlivé téma, které se bytostně dotýká každého z nás. Někteří jsou však s tragédií svázaní osobně, zahynuli tu jejich nejbližší.  Obnovou upozorňujeme na pietu tohoto výjimečného místa, které zůstává tichým svědkem lidské tragédie a je svědectvím, že jsme nezapomněli.  Věřím, že se areál stane místem vzdělávání, ale také ztišení, rozjímání, místem poznání i úcty k hrdinství předků.“

Starosta obce Drnovice Tomáš Zicha hovořil v podobném duchu. „Stojíme teď na konci prvního kroku,“ řekl, „ale před námi je krok další, neméně důležitý, a sice abychom uměli toto místo dobře využít a předat budoucí generací poselství, které Ploština zanechala.“

Ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec doplnil krátký projev poděkováním firmám a zaměstnancům muzea, kteří se na celém projektu zásadně podíleli. Velmi výstižně popsal průběh prací na rekonstrukci Petr Polášek ze stavební firmy Navláčil, když řekl: „Při všech problémech, s nimiž jsme se potýkali, to často vypadalo, jako by sama Ploština chtěla, aby se celá věc podařila.“

Nově vzniklé stavbě i celému památníku v závěru požehnal Mons. Jan Můčka a po jeho slovech a krátké modlitbě mohli hosté vstoupit do expozice Tragédie na Ploštině. Už tak silný dojem ještě umocnili členové Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, kteří návštěvníky při prohlídce doprovodili hudbou. Po této části bylo možné prohlédnout si i objekt č. p. 23 s expozicí Nová Ploština, řada návštěvníků využila možnost prohlédnout si také opravený památník obětem války.

Pro veřejnost se objekty krátce otevřou během pietního aktu v neděli 23. dubna. Zájemci o důkladnou prohlídku a návštěvu Ploštiny si musí počkat až na poslední dubnový víkend, resp. na květen – pak už bude památník otevřen denně kromě pondělí od 10 do 17 hodin až do října. Jednotlivci, skupiny i školy se mohou více dozvědět na webu MJVM Zlín www.muzeum-zlin.cz/plostina nebo na FB/PamatnikPlostina.

ing. Silvie Lečíková    

foto:Radim Ševčík, MJVM

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.