Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Zástupci Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně – Národní kulturní památky Ploština a obce Drnovice se v úterý 9. ledna 2024 zúčastnili setkání k připomenutí výsadkové operace Silver A, s ní spojených odbojových akcí na Pardubicku a tragického osudu osady Ležáky. Akci pod tímto názvem pořádá Památník Lidice ve spolupráci s městem Sezemice a Československou obcí legionářskou, a to již od roku 2008. Letos se tedy konal už 15. ročník.
V rámci pečlivě připraveného programu proběhlo nejprve individuální kladení květinových darů na popravišti pardubického Zámečku. Dostali jsme možnost si také prohlédnout působivou a citlivě vytvořenou moderní multimediální expozici v památníku, který byl na místě bývalého nacistického popraviště vybudován a otevřen v říjnu roku 2021.
Následovalo kladení květinových darů ve sklepních prostorách Larischovy vily, tzv. Zámečku, kde se v roce 1939 usídlila nacistická ochranná policie. Ve sklepení vily byli vězněni obyvatelé vypálené osady Ležáky, odtud vedla jejich poslední cesta na nedaleké popraviště. Cestu sklepením prošli i všichni návštěvníci pietního aktu, kteří chtěli vzdát obětem nacistického zla úctu a položit své květinové dary. Jsem přesvědčen, že právě chvíle, kdy jsme procházeli syrové prostory sklepení pouze za zvuků vířícího bubnu a tóny závěrečné večerky byly pro nás pro všechny těmi nejsilnějšími okamžiky z celého dne.
Posledním místem lednové vzpomínky byly Sezemice ležící 7 km severovýchodně od Pardubic, kde v domě čp. 140 prožil své dětství Alfréd Bartoš, velitel skupiny Silver A. Město Sezemice věnovalo v roce 2007 tomuto významnému občanovi města sochu, která stojí v parku před radnicí. V sále Sezemického domu byli potom přítomní přivítáni ředitelem Památníku Lidice Eduardem Stehlíkem. Kulturní program ozdobilo vystoupení dechového kvintetu Ústřední hudby Armády České republiky. Ve svém příspěvku nazvaném Spřízněni osudem ředitel lidického památníku E. Stehlík připomenul některé historické momenty, které spojují obce vypálené, ať již za heydrichiády nebo na samém konci války v rámci nacistického tažení proti partyzánskému hnutí. Zdůraznil nutnost hovořit o osudech konkrétních obětí, zkoumat a zpřístupňovat jejich památku široké veřejnosti. Byli jsme rádi, že během jeho projevu mohli všichni zúčastnění formou videoprojekce nahlédnout i do nových expozic NKP Ploština.
Účast na této akci pro nás byla nejen milou společenskou událostí, ale také potvrzením, že se Ploština po náročné rekonstrukci vrátila znovu do společné „rodiny“ měst, obcí a míst, která jsou díky své historii „spřízněná osudem“. Těšíme se na spolupráci a další podobná setkání.
https://www.lezaky-memorial.cz/vystavy-a-akce/silver-a-v-pameti-tri-generaci/
Mgr. Ondřej Machálek, historik a etnograf MJVM ve Zlíně
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.