Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Zajišťuje stav sbírkových předmětů, ošetření a restaurování, uložení v depozitářích.
Množství a rozmanitost sbírek vyžaduje rozdělení konzervátorských dílen dle typu zpracovávaného materiálu. Doba, kdy konzervátoři pracovali na hradě Malenovice, seděli společně u velkého stolu a na jedné straně se čistilo ocelovým kartáčem železo a na straně druhé se čistil textil, je již nenávratně pryč.
V současné době máme k dispozici pět dílen, ve kterých jsou zpracovávány sbírky ze dřeva, kovů, keramiky, papíru, kůže a textilu. Naši konzervátoři se intenzivně věnují konzervaci sbírek, které jsou díky nevyhovujícímu uložení v minulých létech často silně poškozeny. Kromě vlastní konzervace se tito pracovníci věnují stěhování sbírek do nových depozitářů, instalaci výstav a podílí se na akcích muzea.
TEXTIL
Součástí textilních sbírek nejsou jen historické oděvy, krojové součástky ale také bytový textil nebo hračky. Pracoviště je rozděleno na dvě části - mokrou dílnu s nerezovými vanami a pracími síty a pracoviště, kde probíhají přípravné práce před vlastním zásahem, fotodokumentace, suché čištění, případně skeletáž a další. K manipulaci s materiálem je nezbytný velký stůl, díky kterému je možná šetrná manipulace se sbírkovým materiálem. Nedílnou částí péče o předměty je i vhodné uložení v klimatizovaném depozitáři.
DŘEVO
Dřevo je jedním z nejstarších a nejpoužívanějších materiálů s mnoha zajímavými vlastnostmi. Pravidelná údržba, konzervace a správné uložení sbírek značně prodlužuje životnost předmětu ze dřeva. Potřebná péče je u nás věnována všem sbírkovým předmětům ze dřeva. Vlastní prostor dílny je rozdělen na dvě pracoviště: strojní, kde jsou vyráběny chybějící prvky a díly zpracovávaného fondu a druhé pracoviště, kde jsou prováděny práce se šelakem, retuší polychromií, zlacení a další typy povrchových úprav.
KERAMIKA
V konzervátorské dílně keramiky jsou zpracovávány sbírkové fondy archeologické, etnografické a historické. Provádí se konzervátorské zásahy od celkové rekonstrukce předmětu až po drobné retuše. U archeologických fondů zásah většinou začíná mokrým čištěním nalezeného materiálu, následuje rozdělení střepů, jejich lepení a následné doplnění chybějících dílů. Vše se zakončí iluzivní retuší. U etnografických sbírek čištění probíhá většinou parním čističem, doplňky jsou zhotoveny pomocí sádrových plomb, na retuš používají odlišné materiály než na archeologii.
KŮŽE a PAPÍR
Oba materiály jsou zpracovávány v jedné dílně, kde probíhá jak suché tak mokré či chemické čištění
KOVY
V konzervátorské dílně kovů jsou zpracovávány kovové nálezy jak archeologické, tak etnografické a historické. Dílna je rozdělena na dvě pracoviště, kdy v jedné části je „špinavá“ dílna s pískovacím boxem a bruskami a v části druhé je dokončovací pracoviště s chemickými lázněmi, galvanoplastikou, ultrazvukovými vanami a drobnými kovomechanickými stroji.
- odstranění a pasivace korozních produktů na kovech
- výroba a doplňování chybějících částí
- výroba galvanoplastických kopií
Návštěva dílen a depozitářů - Živý Zlín 2021
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.