Etnografie

Z vlastních sbírkových fondů byla realizována řada výstav i stálých expozic

Klíčová geografická poloha zlínského regionu na okraji tří národopisných oblastí předurčila zaměření etnografického oddělení muzea na výzkum a dokumentaci lidové kultury Valašska, Slovácka i Hané. Již během prvního desetiletí práce se podařilo vytvořit kvalitní kolekce dokladů lidového oděvu, textilu, výšivek, keramiky, zvykoslovných artefaktů a vybavení tradiční zemědělské usedlosti a domácnosti. Součástí národopisné sbírky se staly i sbírkové fondy menších muzeí, které nově vzniklé krajské muzeum spravovalo. Kromě kolekce bývalé Bartošovy společnosti to byly fondy Krajinského muzea ve Vizovicích a Městského muzea v Napajedlích. Patří k nim především pozoruhodné sbírky z národopisné oblasti luhačovického Zálesí, které v  Městském muzeu v Luhačovicích soustředil náš přední etnograf evropského věhlasu prof. Antonín Václavík s bratrem Františkem. Sběratelské a akviziční aktivity muzejních etnografů obohatily sbírky o další artefakty, v 60. letech 20. století pak zejména o obsáhlý soubor dřevěného nářadí a výrobních nástrojů užívaných při domácké výrobě.

Z vlastních sbírkových fondů byla realizována řada výstav i stálých expozic, např. Ze života lidu moravského na bývalém panství zlínském (1957), Lidové umění na Horňácku (1960), Podomácká výroba dřevěného nářadí na Podřevnicku (1964), Lidové umění na Luhačovickém Zálesí (1966), Tisíc kraslic z ČSR (1972), Betlémy (1990), Konopje na gatě a len na košule (1999), Příběh perníku (2000), Na svatého Mikuláše (2009) a další.

Zlínské muzeum přispělo k rozvoji české etnografie pořádáním mezinárodních konferencí jako byly např. International Folk Music Council (Zlín 1962) ve spolupráci s brněnským Ústavem pro etnografii a folkloristiku Československé akademie věd, dvě konference k poctě moravského dialektologa, etnografa, folkloristy a  pedagoga Františka Bartoše u příležitosti 60. výročí a poté 100. výročí jeho úmrtí (Zlín 1966, 2006) a konference o česko-slovenských vztazích v bádání o lidové kultuře (Luhačovice 1991).

Etnografická sbírka na webu CENTRÁLNÍ EVIDENCE SBÍREK

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.