Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Mezinárodní konference má již dlouho tradici a poprvé se sešli odborníci z tuzemska i ze zahraničí, aby si vyměnili poznatky z dějin obouvání a obuvnictví v roce 1994 a od té doby se zpravidla v tříletém cyklu opětovně scházejí.
Mezinárodní konference Obuv v historii, pořádaná Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, má již dlouho tradici. Iniciátorkou akce byla kurátorka Mgr. Miroslava Štýbrová, která dlouhodobě spravovala rozsáhlou obuvnickou sbírku zlínského muzea. Poprvé se sešli odborníci z tuzemska i ze zahraničí, aby si vyměnili poznatky z dějin obouvání a obuvnictví, v roce 1994 a od té doby se zpravidla v tříletém cyklu opětovně scházejí. V průběhu let byla prezentována rozličná témata týkající se obuvi a všeho kolem ní, ať se již jednalo o vzácné předměty z muzejních sbírek, nové archeologické nálezy nebo výzkumné projekty.
Přednesené referáty na konferenci jsou publikovány ve sborníku a z minulých let v nich lze naleznout skvělé referáty, jako byla zpráva Petra Hlaváčka z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně o rekonstrukci pravěké obuvi Ötziho (1994), studie June Swann z anglického Northamptonu o mystickém rituálu ukrývání obuvi v domě, aby tak chránila jeho obyvatele před zlem (1997), nebo analýza Jany Langové ze zlínského muzea, zabývající se pravěkými rituálními nádobkami ve tvaru obuvi (2000). Velkou pozornost upoutaly i příspěvky Sonji Bata z kanadského Bata Shoe Museum v Torontu o obouvání ve starověké Indii (2000) a v Číně za dob císařství (2004) nebo studie D. A. Saguta z Colonial Williamsburg Foundation ve Virginii o botách anglických námořníků z lodi De Brak, potopené v roce 1789 u amerických břehů (2004). Na konferenci v roce 2010 nejvíce zaujala přednáška Miroslavy Vandrovcové z Národního muzea v Praze, která se ve vtipně pojatém příspěvku zabývala nedostatkem dámských kozaček na českém trhu v šedesátých letech. Martina Hřibová, Václav Grešák a Uranbileg Altangerel ve svém příspěvku představili excentrickou renezanční obuv zvanou chapines, společně s postupem, na jehož základě zhotovily její věrou repliku (2014). Velkou pozornost zaujala také Kristel Peters ze School of Arts, University College Ghent zabývající se výrobou obuvi z netradičních materiálů, kdy představila obuv z mycelia neboli podhoubí (2018).
Konference se pravidelně zúčastňují vynikající experti, kteří celý svůj život zasvětili bádání v této oblasti. Zlín již v této souvislosti navštívili zahraniční odborníci z Kanady, Spojených států, Japonska, Francie, Itálie, Rumunska, Německa, Rakouska, Ruska, Polska, Nizozemí, Belgie, Velké Británie a Finska.
Podoba konference se neustále vyvíjí, například v roce 2018 se konala poprvé mimo Zlín, kdy se pořadatelství zhostilo muzeum Eperon d'Or v belgickém městě Izegem. Snahou je také zahrnout do okruhu zájmu současný trend obuvnického průmyslu, který často vychází z dlouhého historického vývoje a tradic.
Výstupem konference je tradičně sborník, který si lze objednat ZDE...
Další konference Obuv v historii naleznete na rozcestníku ZDE...
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.