Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Mezinárodní konference Obuv v historii, pořádaná Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, má již dlouho tradici. Iniciátorkou akce byla kurátorka Mgr. Miroslava Štýbrová, která dlouhodobě spravovala rozsáhlou obuvnickou sbírku zlínského muzea. Poprvé se sešli odborníci z tuzemska i ze zahraničí, aby si vyměnili poznatky z dějin obouvání a obuvnictví, v roce 1994 a od té doby se zpravidla v tříletém cyklu opětovně scházejí. V průběhu let byla prezentována rozličná témata týkající se obuvi a všeho kolem ní, ať se již jednalo o vzácné předměty z muzejních sbírek, nové archeologické nálezy nebo výzkumné projekty.
Přednesené referáty na konferenci jsou publikovány ve sborníku a z minulých let v nich lze naleznout skvělé referáty, jako byla zpráva Petra Hlaváčka z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně o rekonstrukci pravěké obuvi Ötziho (1994), studie June Swann z anglického Northamptonu o mystickém rituálu ukrývání obuvi v domě, aby tak chránila jeho obyvatele před zlem (1997), nebo analýza Jany Langové ze zlínského muzea, zabývající se pravěkými rituálními nádobkami ve tvaru obuvi (2000). Velkou pozornost upoutaly i příspěvky Sonji Bata z kanadského Bata Shoe Museum v Torontu o obouvání ve starověké Indii (2000) a v Číně za dob císařství (2004) nebo studie D. A. Saguta z Colonial Williamsburg Foundation ve Virginii o botách anglických námořníků z lodi De Brak, potopené v roce 1789 u amerických břehů (2004). Na konferenci v roce 2010 nejvíce zaujala přednáška Miroslavy Vandrovcové z Národního muzea v Praze, která se ve vtipně pojatém příspěvku zabývala nedostatkem dámských kozaček na českém trhu v šedesátých letech. Martina Hřibová, Václav Grešák a Uranbileg Altangerel ve svém příspěvku představili excentrickou renezanční obuv zvanou chapines, společně s postupem, na jehož základě zhotovily její věrou repliku (2014). Velkou pozornost zaujala také Kristel Peters ze School of Arts, University College Ghent zabývající se výrobou obuvi z netradičních materiálů, kdy představila obuv z mycelia neboli podhoubí (2018).
Konference se pravidelně zúčastňují vynikající experti, kteří celý svůj život zasvětili bádání v této oblasti. Zlín již v této souvislosti navštívili zahraniční odborníci z Kanady, Spojených států, Japonska, Francie, Itálie, Rumunska, Německa, Rakouska, Ruska, Polska, Nizozemí, Belgie, Velké Británie a Finska.
Podoba konference se neustále vyvíjí, například v roce 2018 se konala poprvé mimo Zlín, kdy se pořadatelství zhostilo muzeum Eperon d'Or v belgickém městě Izegem. V roce 2021 se zase konference konala zároveň v prezenční a online podobě. Snahou posledních let je také zahrnout do okruhu zájmu současný trend obuvnického průmyslu, který často vychází z dlouhého historického vývoje a tradic.
Sborník z konference Obuv v historii v Izegemu v Belgii pouze v elektronické podobě
Sborník materiálů z VII. mezinárodní konference pouze v elektronické podobě
Sborník materiálů z VI. mezinárodní konference již není dostupný ke koupi
Sborník materiálů z V. mezinárodní konference již není dostupný ke koupi
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.