Muzeum a škola 2015

Hlavním tématem tohoto ročníku byla filmová a audiovizuální tvorba jako specifická forma poznávání a zkoumání předmětů jak v muzejní edukaci, tak ve školních aktivitách.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo v termínu 18.–20. března 2015 již sedmý ročník mezinárodní konference Muzeum a škola. Konference se uskutečnila ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání v Praze a místem konání se staly zlínské budovy 14 a 15 14|15 BAŤOVA INSTITUTU.
Hlavním tématem tohoto ročníku byla filmová a audiovizuální tvorba jako specifická forma poznávání a zkoumání předmětů jak v muzejní edukaci, tak ve školních aktivitách, čímž volně navázala na Workshop klasické filmové animace v muzeu, který proběhl v březnu 2014.
První dva dny konference se zaměřily na otázky týkající se koncipování obsahu filmové a audiovizuální výchovy ve vzdělávání. Na teoretickou část pak navázaly odpolední dílny. Třetí den, pátek 20. 3. 2015, se uskutečnil volitelný Workshop klasické filmové animace pod vedením lektora a animátora Michaela Carringtona.

Zájemci měli možnost představit vlastní edukační projekt ve formě elektronické prezentace, vystaveny byly také tištěné postery.


Hodnocení konference

Muzeum a škola 2015 v médiích:
Mediální partner - Portál Propamátky: KONFERENCE | Muzeum a škola ve Zlíně aneb Muzeum ve filmu – film v muzeu (9. 4. 2015)
Článek o konferenci Muzeum a škola 2015 uveřejněný ve vědeckém recezovaném muzeologickém časopise Museologica Brunensia (jaro 2015, roč. 4., č. 1, s. 32-34)
Zpráva o konání konference Muzeum a škola 2015 uveřejněná v odborném recenzovaném časopise Kultura, umění a výchova (2 / 2015, roč. 3, 02. 11. 2015) Univerzity Palackého v Olomouci

Odborná spolupráce

Prof. Rudolf Adler:
Filmová/audiovizuální výchova. Proč a jak?
/Cílem hlavního referátu konference Muzeum a škola bylo seznámit pedagogy v muzeích, galeriích a na školách s východisky Filmové/Audiovizuální výchovy jako doplňujícího vzdělávacího oboru vycházejícího z oblasti Umění a kultura./

PeadDr. Markéta Pastorová: Filmová/audiovizuální výchova jako vzdělávací obor
Filmová/audiovizuální výchova - konkretizované výstupy I (5. a 6. ročník ZŠ), konkretizované výstupy II (7. a 8. ročník ZŠ), konkretizované výstupy III (9. ročník ZŠ)

Mgr. Magdalena Müllerová:
Návštěvníci přicházejí?
/V příspěvku byly kladeny otázky, jakou váhu mají návštěvníci pro muzea? A jakou roli hrají ve 21. století. Práce s publikem je důležitá pro činnost kulturních organizací i příležitostné kulturní projekty. Týká se marketingu, dramaturgie, doprovodných programů i celkového pojetí projektů a provozu organizací, které považují své publikum za partnera a nejen pasivního konzumenta. Příspěvek představil toto téma v celé šíři a byl doplněn příklady dobré praxe z ČR i zahraničí./

Stanica Žilina: Hana Hudcovičová Lukšů, Dušan Dobiaš, Martin Krkošek: Animované historky ze Stanice
/Příspěvek představil práci úspešného kulturního centra Stanica Žilina–Záriečie, které se dlouhodobě věnuje koncepci programů pro děti a školy. Ateliéry pro širokou veřejnost byly založeny v roce 2000 a hned v prvním roce si zde skupinka dětí natočila animovaný film. Tím odstartovala plodná éra animátorské tvorby pro děti v Žilině, která byla přiblížena v příspěvku a v ukázkách./
fotky se Stanice: /1/ /2/ /3/ /4/ /5/


Mgr. Ivana Řezníčková: Animovaná tvorba v praxi
/Příspěvek představil to, jak se vytváření animovaných filmů zabydlelo ve výtvarné výchově na ZŠ Mánesova v Otrokovicích, jak se z něj stal samostatný volitelný předmět, jak se podařilo vydělat na techniku a jak se žákovské filmy prezentují./

Mgr. Petra Peštová, Mgr. Kateřina Hausenblasová, Dis.: Animovaná tvorba v muzeu
/Příspěvek obou autorek Animovaná tvorba v muzeu představil dva přístupy k využití filmové animované tvorby v rámci vzdělávacích programů v muzeu. V prvním případě byla animační dílna zařazena jako závěrečná rozšiřující nabídka vzdělávacího programu k výstavě s environmentálním podtextem. Druhý případ naopak nastínil využití animované tvorby a její specifické formy poznávání jako primárního nástroje edukace v muzeu./

Mgr. Aleš Kapsa:
Musaionfilm - 17 ročníků přehlídky muzejních filmů
/Příspěvek prezentoval historii přehlídky (od r. 1998), statut, ocenění, videotéku a prezentaci přehlídky na veřejnosti. Součástí příspěvku byly také ukázky filmů (oceněné filmy, práce lektorů a formálně pozoruhodné filmy). V premiéře byla představena videoupoutávka na Musaionfilm 2015./

Terezie Křížkovská a Adéla Mrázová:
NaFilm do muzea?/Cílem projektu NaFilM je upozornit na absenci filmového muzea v České republice, seznámit s jeho návrhem a rolí v rámci filmového vzdělávání a iniciovat společenskou diskuzi o možnostech jeho založení se zástupci kulturních institucí a širší veřejností. V rámci příspěvku NaFilM do muzea? byl představen projekt NaFilM, jeho dosavadní ohlasy a překážky, koncept připravované výstavy a plánované aktivity do budoucnosti./


Účastníci měli možnost zhlédnout projekce filmů ateliéru Animované tvorby a ateliéru Audiovizuální tvorby UTB

Výsledky Workshopu animace
Účastníci workshopu měli možnost vyzkoušet si jednotlivé animační techniky, výsledky jejich pokusů můžete zhlédnout kliknutím na odkaz /pro stažení: pravý klik - Uložit cíl jako.../

kreslená animace pixilace loutková animace /baron/ animace objektů /mikina/ animace objektů /šátek/
plošková animace loutková animace /pták/ animace na magnetické tabuli animace objektů /kabát/ animace objektů /židle/

 

 

Výstava KINEMATOGRAF
Součástí programu konference byla interaktivní výstava KINEMATOGRAF sběratele Romana Prokeše.
Výstava představila desítky exponátů od optických hraček, jako jsou zoetropy a praxinoskopy, přes promítací přístroje 19. století – laterny magiky, až k promítačkám z konce století dvacátého. Návštěvníci si mohli sami rozpohybovat první film od Eduarda Muybridge. Prohlédli si vzácné ručně kolorované obrázky z 19. století, jejichž obraz se promítal pomocí nejjednoduššího promítacího přístroje, kouzelné lucerny – laterny magiky. V následující části bylo možné vidět ještě živé projektory z 20. století na 8 mm, 9,5 mm, 16 mm a 35 mm film.
V kinematografické dílně si každý mohl vyrobit optickou hračku thaumatrop.
Výstava byla pro veřejnost otevřená ve dnech 21. a 22. března 2015
Fotogalerie výstavy Kinematograf
Reportáž ČT z výstavy


Anotace Workshopu klasické animace

Kontakt:
muzeum.skola@seznam.cz

Fotografie z  konference: Alena Rychlá

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.