Mistrovství světa juniorů v orientačním běhu 2024

Juniorské světové šampionáty (MSJ) se konají od roku 1990. V České republice bylo MSJ již dvakrát. V roce 2000 v Novém Městě na Moravě (Milovy) a v roce 2013 v Hradci Králové.  Česká republika získala na dosavadních juniorských světových šampionátech 19 zlatých, 31 stříbrných a 21 bronzových medailí. Centrem letošního šampionátu, který proběhl od 1. do 6. července, byla Plzeň. Přihlášeno bylo 330 závodníků z 38 zemí. Česko reprezentovalo šest juniorek (Ema Černá, Lucie Dittrichová, Michaela Novotná, Viktorie Škáchová, Kateřina Štěpová a Hana Vítková) a šest juniorů (Daniel Bolehovský, Jiří Donda, Jan Strýček, Prokop Tomášek, Tomáš Urbánek a Adam Zřídkaveselý).

Pondělí 1. 7. 2024
MSJ začalo sprintovými štafetami. Čtyřčlenné štafety (D-H-H-D) se běžely v okolí plzeňského amfiteátru Lochotín v panelovém sídlišti Vinice, kde byly i areály škol a školek. Běželo 77 štafet (každá země mohla postavit 3 štafety). Na 5. místě doběhla česká štafeta (označená jako A). V této štafetě finišovala Lucie Dittrichová.

Úterý 2. 7. 2024
Šampionát pokračoval závodem ve sprintu. Běželo se ve Stříbře a doběh byl v aréně na stadionu místního sportovního klubu Baník Stříbro. Většina trati  vedla v centru města. Každá země stejně jako v následujících lesních závodech jednotlivců mohla postavit 6 juniorek a 6 juniorů. O první zlatou medaili pro Česko se zasloužila Michaela Novotná, která běžela po celý závod velmi vyrovnaně. O umístění na stupni nejvyšším se naše závodnice podělila s Finkou Elli Punto. V juniorech  byl nejlepší Tomáš Urbánek, který obsadil 16. místo.

Středa 3. 7. 2024
Třetím závodem na MSJ byla klasická trať s centrem na louce u obce Hůrky. Závod měl velmi dlouhý průběh, protože běželo 180 juniorů a téměř stejný počet juniorek. Tratě byly orientačně a hlavně fyzicky náročné. Juniorky absolvovaly trať 9,6 km s převýšením 480 m, junioři pak 11,5 km s převýšením 560 m. Očekávaný čas vítěze i vítězky měl být 70 minut, vítězové ho o trošku překročili. V závodě juniorek titul obhájila Lucie Dittrichová, stříbrná byla Michaela Novotná a pro bronzovou medaili si doběhla Viktorie Škáchová. V závodě juniorů světový bronz vybojoval Daniel Bolehovský.

Pátek 5. 7. 2024
Běžel se mistrovský závod na krátké trati v prostorách arény na fotbalovém hřišti v obci Dobříč. České reprezentaci závod přinesl velký úspěch. V závodě juniorek opět zářila Lucie Dittrichová, která v cíli s velkým náskokem slavila své druhé zlato na tomto šampionátu (bylo to první zlato z MSJ na krátké trati pro českou juniorku v historii šampionátů). K zlatu Dittrichové přidala stříbro Viktorie Škáchová.
V juniorech se Jan Strýček na 4. kontrole dostal do vedení a svůj náskok neustále navyšoval a v cíli byl první.

Sobota 6. 7. 2024
Závěrečné sobotní štafety byly opět v Dobříči. Tříčlenné štafety (maximálně dvě štafety z každého státu) běžely ve stejném terénu jako v závodě na krátké trati. Nejprve běželi junioři. Se startovním číslem jedna vyběhli obhájci titulu z Česka. Na předávce byla ve vedení švédská, s minimální ztrátou za ní doběhl Jiří Donda (štafeta CZE A). Ale náš závodník vynechal kontrolu, to znamenalo diskvalifikaci štafety. Za české béčko finišoval Adam Zřídkaveselý, který byl zdravotně indisponován. Čeští junioři skončili na 15. místě (historicky nejhorší umístění štafety na MSJ).
Následoval závod juniorek. Česká štafeta A si doběhla pro bronz. Na pátém místě skončilo české béčko, kde výborně finišovala v posledním úseku Kateřina Štěpová (ve stejném čase jako vítězná Finka).

Ve sbírce orientačního běhu Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně jsou písemné materiály a trojrozměrné předměty k MSJ.