Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Pro výstavu „ Svět hraček Baťa“ ve Zlíně byly vyrobeny na Univerzitě Pardubice v Litomyšli unikátní miniaturní figurky Tomáše a Jana Antonína Bati
Figurky Tomáše a Jana Antonína Bati vznikly, aby se staly součástí otočné scenérie „Bratři Baťové (1932 – 1939)“ na výstavě „Svět hraček Baťa“ (3. 5. – 1.9.2024) v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně (budova č.14).
Michal Widenský z Pardubic (sběratel a opravář-restaurátor historických hraček, toy-stylist photographer, kurátor výstav z Muzea technických hraček) se připravoval asi 5 let na výstavu „Svět hraček Baťa ve Zlíně“, kde jsou vystaveny kaučukové hračky Baťa a.s., Fatra, a.s. Napajedla a Fatra, n.p. Napajedla. Hračky Baťa a Fatra Napajedla jsou zde umístěny jako samostatné exponáty, ale i jako představitele historických událostí v dioramatech a scenériích. Jsou zde však také vystaveny kaučukové hračky prvních světových výrobců z 19. století. Ve vitrínce u německých výrobků je vystaven i kaučukový výrobek z let 1929 – 1930 soudobé německé firmy Continental AG, když se stává jeho dceřinou společností továrna Excelsior AG v roce 1928.
Figurky Tomáše a Jana Antonína Bati vznikly, aby se staly součástí otočné scenérie „Bratři Baťové (1932 – 1939)“ Figurky T. Bati a J. A. Bati se v potřebné velikosti pravděpodobně nikdy v Československu nevyráběly, a tak se Michal Widenský, pokud chtěl tuto scenérii zhotovit, musel pokusit o jejich výrobu. Již v začátcích přípravy na výrobu dostal doporučení od Petra Rejmana (pedagog, restaurátor na Univerzitě Pardubice, Fakulta restaurování v Litomyšli) na nadanou studentku fakulty restaurování v Litomyšli Veroniku Mašíkovou z Písku (restaurátorka sochařských děl). Již dříve od něho dostal doporučení také na nadaného studenta fakulty restaurování Václava Doušu (restaurátor sochařských děl), který se podílel na výrobě figurky prvního československého prezidenta T. G. Masaryka do dioramatu na výstavě M. Widenského „Dioramata, stroječky, hračky…“ v Regionálním muzeu v Litomyšli (4. 5. – 16. 9. 2018).
Veronice Mašíkové se již v červenci 2022 podařilo ze sádry zhotovit první velmi zdařilou figurku Tomáše Bati seniora a figurku Jana Antonína Bati. V. Mašíková a M. Widenský vybrali dvě varianty forem, jednu z Lukoprenu (dvoudílná) a druhou ze silikonu (jednodílná). Figurky nakonec V. Mašíková odlila z Dentacrylu a z polyuretanu. M. Widenský se později podílel na jemném dotvarování a výmalbě dvou figurek od každého druhu. V únoru 2024 V. Mašíková stejným způsobem vyrobila i figurku T. G. Masaryka. Všechny tři figurky mají výšku od 64 do 66 mm. Vytvořit figurky v této velikosti s charakteristickou tváří potřebuje již velký talent, nadání i velkou zručnost, kterou V. Mašíková svojí prací jen potvrdila.
Otočnou scenérií „Bratři Baťové (1932 – 1939)“ chtěl M. Widenský vyjádřit předání firmy Baťa a.s. Tomášem Baťou Janu Antonínu Baťovi v roce 1932. Na zrcadlové otočné ploše, která se otáčí po směru hodinových ručiček, je ve středu umístěno červené gumové autíčko od firmy Baťa a.s. Před autíčkem je umístěna vymalovaná figurka T. Bati a J. A. Bati a za ní miniaturní předávací kufřík Baťa a.s., který M. W. vyrobil z dobové baťovské reklamy. Na druhé straně točny za autíčkem jsou umístěny neobarvené odlitky figurek T. Bati, T. G. Masaryka a J. A. Bati jako významné osobnosti první republiky.
Michal Widenský, Muzeum technických hraček
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.