Mineralogická

Mineralogická podsbírka je soubor tvořený nerosty z původní kolekce Studijního ústavu firmy Baťa, sbírky hraběte Seilerna a dalších.

 

Sbírka

 Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Území

Mineralogická podsbírka je rozdělená na samostatnou světovou mineralogickou sbírku pocházející z lokalit celého světa a regionální sbírku minerálů oblasti jihovýchodní Moravy.

Období

Mineralogická podsbírka je soubor tvořený nerosty z původní kolekce firmy Baťa (Studijního ústavu od roku 1936), sbírky hraběte Františka a jeho syna Artura Des Fours Walderode (A. D. F. W.), hraběte Seilerna z Lešné u Zlína a z Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě (minerály z regionu Jihovýchodní Moravy).

Kam až se dá vysledovat původ mineralogické podsbírky MJVM? Hrabě Franz Vincenc Des Fours Walderode (1806-1869) založil na počátku 19. století mineralogickou sbírku na zámku v Horních Beřkovicích u Litoměřic. Po něm sbírku spravoval a rozšiřoval syn Arthur Vincenc (1852–1917). Rozsáhlá kolekce minerálů byla následně převezena do Potštátu u Hranic na Moravě. Na potštátském zámku se po smrti svého otce o sbírku staral Arthurův syn Sigmund Michael (1882- 1936). Dcera Arthura, MUDr. Marie (1880-1963) ji pak v roce 1938 prodala firmě Baťa. Bohužel se nepodařilo dohledat seznam odprodaných exponátů. Firma Baťa ji doplnila o své sbírky nerostů a sbírku uložila na zámku v Napajedlích. Poté, co se do napajedelského zámku nastěhovala německá armáda, byla sbírka konečně nainstalována tam, kam byla původně určena, tedy do nedávno dokončeného Studijního ústavu I. ve Zlíně. V roce 1940 měla výstavní sbírka cca 4500 exemplářů. O rozšíření sbírek nerostů ve Studijním ústavu firmy Baťa se zasloužil majitel firmy Jan Antonín Baťa nákupy početných kolekcí minerálů (např. krystalových drúz fluoritu z Cumberlandu v Anglii nebo hematitových drúz krystalů z italského ostrova Elby).

Po americkém bombardování Baťových závodů 20. listopadu 1944 byly z bezpečnostních důvodů sbírky převezeny (bohužel ne kompletní) z obou Studijních ústavů do několika místností na zámku ve Zdislavicích a na Lešnou do Tyrolského domu. Mineralogický a geologický ústav se nestěhoval. Dne 2. května 1945 při osvobozování Zlína sovětskou a rumunskou královskou armádou byl dělostřeleckým granátem, který vystřelili příslušníci německého Volkssturmu, zasažen také Studijní ústav I. a následným požárem budovy byla řada sbírkových exponátů velmi poškozena. Po válce byly minerály uloženy nejprve na Lešné v Tyrolském domě, následně převezeny v roce 1973 do depozitáře na hrad Malenovice.

Velká část geologického sbírkového fondu se do tehdy Městského muzea ve Zlíně dostala v roce 1947, kdy zde byly převezeny sbírky hraběte Josefa Seilerna ze zámku Lešná. Regionální mineralogická sbírka byla vytvářena od převzetí sbírek z bývalého Studijního ústavu firmy Baťa v r. 1953 a největším přínosem do ní bylo převzetí celé sbírky nerostů z Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě r. 1985. Zakladatelem a kurátorem této sbírky byl v uvedeném muzeu Svatopluk Krause.

V roce 2016 byla podsbírka převezena do nové budovy depozitáře muzea MJVM v Otrokovicích.

Veřejnosti byla ve větším rozsahu světová mineralogická sbírka prezentována poprvé v r. 1988, dále ve stejném rozsahu byla tato sbírka zapůjčena v r. 1992 pro výstavu v muzeu Prostějovska a naposledy byla na výstavě ve Zlíně v r. 1998. K velmi atraktivnímu propojení zoologické a mineralogické podsbírky došlo v roce 2018 ve výstavě Létající drahokamy. Část minerálů a hornin obsahující železo bylo vystaveno v roce 2020 ve výstavě Příběh železa, aneb železo v přírodě, dějinách a experimentu. Nejen jedinečné ukázky řezů meteoritů z Canyonu Diablo byly vystaveny v roce 2021 ve výstavě Poslové z vesmíru – meteority a tektity.

Předměty

Světová mineralogická sbírka je systematickou sbírkou nerostů (podle mineralogického systému H. Strunze) a obsahuje minerály z lokalit celého světa. Nejpočetněji jsou v ní zastoupeny již výše uvedené fluority, hematity, dále pak různé odrůdy křemene a velmi početný je kalcit. Celkově tuto sbírku tvoří 4 884 jednotlivých kusů minerálů. Regionální sbírka minerálů jihovýchodní Moravy je opět uspořádána podle stejného systému jako světová sbírka, ale je výhradně zaměřená na lokality v oblasti jihovýchodní Moravy. Jejich převážnou část tvoří nerosty z lokalit výskytů trachyandezitů a čedičů v širším okolí Uherského Brodu (např. Komňa, Nezdenice, Bánov aj.), které byly také z velké části převzaté v r. 1985 (jak je už výše uvedené) z Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě. Tuto sbírku tvoří přes 1 300 jednotlivých kusů minerálů.

Obor

3 - Mineralogická

Počet předmětů

8353

Mineralogická sbírka na webu CENTRÁLNÍ EVIDENCE SBÍREK

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.