Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Muzejní ochutnávky přinášejí zajímavosti z naší práce.
Muzejní fotoarchiv ukrývá spoustu unikátních fotografií, které připomínají život ve Zlíně a na Zlínsku v dobách minulých. V jedné z obálek jsou například snímky z Malenovic z počátku 20. století, kdy byly Malenovice ještě samostatným městečkem s radnicí, kostelem sv. Mikuláše, farou, záložnou, poštou a železniční zastávkou. V roce 1910 zde bylo 256 domů s 1611 obyvateli. Kromě zemědělství se v obci po staletí rozvíjela řemeslná výroba, z níž na počátku 20. století vynikalo především perleťářství a koželužství. Malenovjané v té době žili také bohatým společenským a kulturním životem (Čtenářský spolek, Sbor dobrovolných hasičů, Honební spolek, Rybářský spolek, Tělocvičná jednota Sokol, Spolek katolických žen a dívek, Ústřední matice školská pro Malenovice a okolí a ochotnický divadelní soubor) a setkávali se na pravidelných týdenních a výročních trzích, tzv. jarmacích. Nad městečkem se tyčil hrad, který až do roku 1945 vlastnili Šternberkové. Malenovice byly v roce 1949 připojeny ke Zlínu (Gottwaldovu).
Dnešní Jarolímkovo náměstí bylo pojmenováno po malenovickém rodákovi Pelhřimu Jarolímkovi (1839–1896), který byl znamenitým a pokrokovým hospodářem a spoluzakladatelem Čtenářského spolku, Sboru dobrovolných hasičů, Sokola a Občanské záložny v Malenovicích. Zajímal se také o národopis, a proto se přátelil s významným národopiscem z Mladcové Františkem Bartošem. V roce 1877 byl zvolen starostou obce. Jarolímek se velmi zasloužil o hospodářský a kulturní rozvoj Malenovic.
Popis fotografií
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.