Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Expozice představuje rodáka předbaťovského Zlínska a významnou českou osobnost 2. pol. 19. století Františka Bartoše, vynikajícího pedagoga, etnografa, folkloristu i dialektologa. První část expozice představuje jeho život a dílo, druhá část nazvaná Bartošova herna vychází z průkopnické stránky jeho díla – dětského folklóru.
Malí, ale i velcí návštěvníci zde mohou v replice kalendáře z konce 19. století doplňovat pranostiky, jinde si pohrají se správným zněním přísloví či výrazy z nářečí. Expozici doplňuje dřevěné loutkové divadlo, pexeso či dřevěné kostky.
František Bartoš (1837-1906) byl rodák ze Zlína - Mladcové, jenž se stal významnou osobností moravské vzdělanosti a kultury 2. poloviny 19. století, organizátorem vědeckého a národního života na Moravě. Sepsal také dosud jediný souborný moravský dialektologický slovník.
Od roku 1992 existuje v našem muzeu také Studijně-dokumentační středisko Františka Bartoše, jehož duchovním otcem a zakladatelem byl etnograf Karel Pavlištík. Také díky práci střediska mohla v 5. podlaží 14. budovy vzniknout samostatná expozice věnovaná Bartošovi.
Ta nabízí bližší pohled na jeho profesní i soukromý život, ale její hlavní podstatou je představení díla a výzkumu Františka Bartoše hravou formou.Interaktivní prvky nenásilně vtáhnou velké i malé návštěvníky do světa říkadel, přísloví, lidových hádanek a nářečí.
Oddělení muzejní pedagogiky nabízí k tématům expozice tyto vzdělávací programy.
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.