EDUKAČNÍ PROGRAMY JSOU NOVÝM ROZMĚREM PLOŠTINY

TISKOVÁ ZPRÁVA

MEDIÁLNÍ BALÍČEK ZDE...

 

EDUKAČNÍ PROGRAMY JSOU NOVÝM ROZMĚREM PLOŠTINY

Téměř tisícovka školáků, převážně základních a středních škol, absolvovala během pilotního ročníku provozu nového památníku na Ploštině vzdělávací programy nebo jeho prohlídku. V následujícím školním roce (2023/2024) už jich bylo 1 770. Ploština totiž není jen místem válečné tragédie, od níž na jaře uplyne 80 let. Nabízí i jiný pohled na dějiny regionu.

Také v aktuálním školním roce je nabídka programů Národní kulturní památky (NKP) Ploština, kterou spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, pro školy otevřená a právě v tomto období školy plánují, co svým žákům nabídnou nad rámec klasické výuky. „Lidé mají Ploštinu spojenou především s válečnými událostmi, ale místo žilo před nimi a také po nich. Je to místo obrovské lidské tragédie, ale je to také mnohem víc,“ říká ředitel Muzea jihovýchodní Moravy Pavel Hrubec.

Výukové programy na Ploštině jsou tři, dva z nich památník zaměřil na válečné události a jejich zasazení do souvislostí. Třetí, který je určený dětem z prvního stupně základních škol, se věnuje fenoménu pasekářství. Mohou nejen vidět a poslechnout si, jak lidé na Ploštině žili, ale také si to vyzkoušet. Program je nazvaný Hospodaření na Ploštině.

„Děti samy melou mouku, udělají si těsto a potom si na plotně upečeme placku. V expozici je replika původního bydlení, kde vidí všechno tak, jak lidé  žili po válce na Ploštině,“ popsala vedoucí Národní kulturní památky Ploština Radka Brtišová.

První sezona (školní tok 2022/2023) byla z pohledu škol krátká, vzhledem k tomu, že památník zahájil provoz 21. dubna 2023, byla omezená na měsíce květen a červen. Přesto edukační programy navštívilo 583 žáků základních a středních škol, prohlídku samotného památníku absolvovalo 402 žáků. Následující školní rok (2023/2024) evidovali pracovníci památníku u edukačních programů 841 a u prohlídky 936 žáků. „Při edukačních programech žáci nepotřebují nic vlastního, vše dostanou od nás. Pracují s fotografiemi a různými tiskovými dokumenty,“ podotkla Brtišová. Délka programů se pohybuje kolem 90 minut a cena pro školní skupiny činí 35 korun za žáka či studenta.

Program Místo s pamětí pro žáky druhého stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií pracuje s časovou osou. Žáci si samostatně vyberou tři informace, které považují za klíčové, společně pak vytvářejí časovou osu historie Ploštiny. Lektor je vede také k zamyšlení nad poválečnou podobou místa.

Program Kdo za to může cílí na středoškoláky a je vedený formou diskuze. Žáci se rozdělí do skupin podle konkrétních zúčastněných, tedy pasekářů, partyzánů, vojáků. „Otázky, na které mají odpovědět, nejprve sami vymýšlejí, to jim dává možnost si zažít situaci, ve které se mohla ocitnout jakákoliv skupina,“ vysvětlila Radka Brtišová. Ve hře je i role pro „historiky“. „Ti dostanou k dispozici potřebné dokumenty, ze kterých čerpají odpovědi jak pro lektora, tak pro ostatní skupiny. Bývají to studenti s hlubším zájmem o historii, které vytipují pedagogové,“ dodala.

Také samotná prohlídka expozice má vzdělávací podtext. To zaručuje, že si žáci odnesou z výletu nějaké poznatky, nejen stráví čas mimo školu. „V úvodu jsou rozdělení do menších skupin a dostanou zadání s otázkami. Odpovědi na ně najdou v expozici. Na závěr se sejdou opět všichni v recepci a společně odpovědi na všechny otázky proberou. Toto se nám velmi osvědčilo a chválí to i doprovázející pedagogové,“ popsala Brtišová.

***

Tři objekty spravuje na Ploštině Muzeum jihovýchodní Moravy. Samotný památník, který tvoří betonový monument znázorňující plameny podle návrhu architekta Šebestiána Zeliny, byl postaven v roce 1975.

Druhým objektem je dům s číslem popisným 166, jeden z těch, které na Ploštině vznikly dva roky po tragédii. Bývala v něm expozice protinacistického odboje ve zlínském okrese. Po nedávné rekonstrukci je zde moderní prostor, který nabízí ucelené dějiny Ploštiny v poválečném období. V několika místnostech jsou k vidění dokumenty a fotografie období socialistického Československa. Právě sem muzejníci umístili i sochu partyzána od Vincence Makovského, který v 80. letech přibyl do prostoru památníku. Původní návrh s ním ale nepočítal a byl tedy na místě „navíc“.

Třetí objekt tvoří zcela nová stavba, ovál z pohledového betonu, zasazený do terénu v místě, kde stával amfiteátr. Je to návštěvnické centrum, v němž je umístěná expozice s názvem Tragédie na Ploštině. Využívá moderní techniku, zvukové nahrávky, promítání nebo speciálně vytvořenou pohyblivou grafiku, která mapuje dění v osudný den 19. dubna roku 1945. Je zde i časová osa, která dění na Ploštině zasazuje do dalších událostí nebo připomínka obcí, osad a samot s podobným osudem.

Stavba získala v roce 2023 zvláštní ocenění prestižní soutěže Stavba roku za celospolečenský přínos. Moderně pojatá expozice se od letošního roku pyšní cenou Gloria Musaealis, pomyslným Oscarem za nejlepší muzejní počin roku. „Těší mě, jak Ploština a její rekonstrukce rezonuje společností,“ reagoval ředitel Muzea jihovýchodní Moravy Pavel Hrubec. Celkové náklady na rekonstrukci a stavbu dosáhly přibližně 150 milionů korun.

 

Provozní doba:          květen - září/ denně mimo pondělí 10-17 hodin

                                    duben, říjen/ víkendy 10-17 hodin, ostatní dny na objednávku

                                    říjen – březen zavřeno

rezervace na tel. 571 160 005

 

Vstupné:                      dospělí 150,-

                                    senioři nad 65 let děti 6 -15 let, studenti 70 ,-

                                    děti do 6 let zdarma

                                    rodinné vstupné 2+3  300 ,-

 

Jak na Ploštinu: příjezd pro návštěvníky je z obce Drnovice, z Vysokého Pole vede na Ploštinu úzká lesní cesta, na které se pohybuje lesní technika

 

Kontakty:

ředitel MJVM Pavel Hrubec, 573 032 301  pavel.hrubec@muzeum-zlin.cz

historik MJVM Ondřej Machálek, 731 630 016, ondrej.machalek@muzeum-zlin.cz

vedoucí NKP Ploština Radka Brtišová, tel. 734 167 102 (na Ploštině je však zhoršený signál), radka.brtisova@muzeum-zlin.cz

 

 

 

 

Nenechte si nic uniknout!

Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!

Změnit jazyk
Česky English
Zdá se, že používáte
nepodporovaný prohlížeč

Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.

Microsoft Edge Logo
Microsoft Edge

Moderní prohlížeč od společnosti Microsoft

Součást Windows 10
Mozilla Firefox Logo
Mozilla Firefox

Svobodný prohlížeč se zaměřením na soukromí

Google Chrome Logo
Google Chrome

Nejpoužívanější prohlížeč na světe od Googlu

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Nastavení soukromí a cookies

Souhlasem se sdílením dat nám poskytnete informace, které potřebujeme pro zlepšování, analýzu a marketing napříč těmito webovými stránkami. Dále souhlasíte s předáním údajů třetím stranám a mimo EU. Prohlašujeme, že Vámi poskytnuté informace jsou zabezpečeny proti zneužití.

Dejte nám prosím vědět, která data nám a našim partnerům dovolíte zpracovat.


Technická data

Trvale zapnuto

Webové stránky potřebují technická data pro správné fungování. Bez těchto dat by nebylo možné například vyhledávat, přehrát video nebo dokončit objednávku v e-shopu.

Analytické a statistické údaje

Analytické a statistické údaje nám pomáhají pochopit, jaké funkce jsou vaše oblíbené, co nám na webu nefunguje, jaké zařízení pro prohlížení stránek používáte a mnoho dalších.