Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
CLAY-EVA volá Londýn. 80. výročí seskoku paradesantní skupiny
V noci z 12. na 13. dubna 2024 uplyne rovných 80 let od úspěšného seskoku tříčlenné paradesantní skupiny Clay s volacím znakem Eva. Seskok se uskutečnil poblíž obce Hostišová (okres Zlín), odkud se velitel Antonín Bartoš, šifrant Jiří Štokman a radiotelegrafista Čestmír Šikola vydali na dlouhý náročný několikadenní noční pochod, který směřoval z Hostišové na záchytné adresy k spolehlivým vlastencům.
Clay našla prvního obětavého podporovatele v zámečníkovi Oldřichu Procházkovi z Bystřice pod Hostýnem. Odtud následně rozvinula svou rozsáhlou zpravodajskou a organizační činnosti. Desant Clay se zařadil mezi nejúspěšnější výsadky působící během 2. světové války v týlu nepřítele. O prvních okamžicích po výsadku na domácí půdě pojednává předkládaný článek.
Celý si jej můžete přečíst ZDE...
Foto:
1. Poslední fotografie paraskupiny Clay-Eva před odletem z Anglie. Zprava: velitel Antonín Bartoš, šifrant Jiří Štokman a radista Čestmír Šikola. Londýn, červen 1943.
2. a,b V roce 2005 byl v místě seskoku paraskupiny Clay-Eva postaven pomník. Nákladem obce Hostišová jej navrhl a postavil místní kameník Jiří Karlík. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně, foto: O. Machálek, 2021, D 26562.
3. Dům manželů Kučerových v Bystřici pod Hostýnem, odkud dne 30. dubna 1944 Clay navázala první radiové spojení s Londýnem. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně, N 12748.
4. Zpravodajská síť organizace Clay-Eva na východní Moravě v roce 1944. Zjednodušené schéma. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně, D 4262.
5. Mapa pro shoz zbraní z Anglie, předaná paraskupině Clay-Eva ilegální organizací Naše pravda, říjen 1944. Fotoarchiv MJVM ve Zlíně, N 16872.
I když to nebylo hlavním úkolem skupiny, snažili na žádost představitelů domácího odboje zajistit dodávky zbraní a materiálu, které měly připravit podmínky pro ozbrojené vystoupení v závěru války. Shoz zbraní se však bohužel nikdy neuskutečnil.
6. V roce 1946 vyšla poprvé kniha Clay-Eva volá Londýn, kterou podle vzpomínek Antonína Bartoše napsal novinář Radimír Kunc. Poslední rozšířené vydání vyšlo v roce 2021 péčí nakladatelství P3K a potomků paraskupiny. Náhled obálky.
7. Setkání všech tří přímých potomků parašutistů skupiny Clay (zleva: Čestmír Šikola ml., Michael Štokman a Antonín Bartoš ml.) a paní Bohumila Kouřilová-Zicháčková, dcera spolupracovníků z řad domácího odboje. Hostišová, 2009.
8. Na počest paraskupiny a jejích spolupracovníků se již od roku 2003 koná noční vzpomínkový pochod z Hostišové do Bystřice pod Hostýnem v délce cca 36 km. Plakát pochodu.
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.