Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Ve dnech 11. a 12. června 2024 se v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně uskutečnilo pracovní zasedání Komise pro lidové obyčeje České národopisné společnosti a Subkomise pro lidové obyčeje Mezinárodní komise pro studium lidové kultury v Karpatech na téma Proměny obyčejové tradice a její současné vnímání. Hlavním zaměřením zasedání etnografů zastupující muzejní instituce, vědecká pracoviště i univerzity byla problematika především kontinuální obyčejové tradice, ale i zohlednění jevů, které prochází proměnou či obnovou. Setkání celkem 23 odborníků pořádalo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti a hostitelské role se ujalo již zmíněné Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Dnešní doba je dynamická a snad více než v minulosti otevřená změnám a novým vlivům, které zasahují do všech sfér našich životů, společenský život na venkově a tradice zde udržované nevyjímaje. Mnozí hledají své kořeny a vlastní identitu. Snaží se obnovit již dávno zaniklé tradice nebo přinést do lokální komunity zvyky z jiných částí světa, modifikovat je nebo vymyslet zcela nové téma, které bude pro místní společenství přínosné a dle jejich slov „zakládají tradice nové“. Jevy označované jako tradiční jsou dnes různou formou prezentovány ve společnosti, médiích i samotnými nositeli. Jako aktuální se ukazuje problematika předávání obyčejové tradice a vnímání těchto změn okolím a zásahy do tradičních procesů.
Na setkání zazněly příspěvky týkající se výročních obyčejů, jako jsou například masopustní, předvelikonoční a velikonoční obchůzky, ale i májové, svatodušní a svatojánské zvyky. Stranou pozornosti nezůstaly ani rodinné obyčeje, například svatby. Některé příspěvky se dotkly podoby nových městských obyčejů, přenosu vybraných prvků z venkovského do městského prostředí a jevů globalizace, komercionalizace a unifikace, která se v těchto festivitách projevují ve větší míře. K tomu patří i některé tradice spojené s vinařstvím nebo pitím vína obecně, které se v poslední době rozvíjejí i mimo tradiční vinařské regiony, například svátek sv. Martina. Změny zasahují také do dalších oblastí tradiční lidové kultury, jako je například lidová hudba a píseň. Prakticky orientovaný příspěvek seznámil účastníky s hledáním netradičních a poutavých přístupů v předávání písňového repertoáru mladší generaci.
Pracovní zasedání ve Zlíně zahájilo dvouletou výzkumnou práci členů subkomise, která vyvrcholí výroční konferencí ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti v roce 2025 a vydáním kolektivní monografie s příspěvky na toto téma.
etnograf MJVM ve Zlíně
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.