Nenechte si nic uniknout!
Budeme Vám posílat novinky a informace z muzea přímo do Vaší e-mailové schránky. Tím pádem budete vždy vědět co připravujeme a nic Vám už neunikne!
Základem archeologické sbírky nového Krajského muzea byly menší soubory nálezů postupně přejímané z jiných muzeí či od soukromých sběratelů.
Základem archeologické sbírky nového Krajského muzea byly menší soubory nálezů postupně přejímané z jiných muzeí či od soukromých sběratelů. Sbírkový fond začal významně narůstat v důsledku výzkumné činnosti muzea. Zcela nově tak vznikla sbírka středověku. V pozdějším období se hlavním zdrojem nových přírůstků muzejní sbírky staly nálezy ze záchranných výzkumů, které souvisejí s intenzivní stavební činností.
Současná archeologická sbírka Muzea jihovýchodní Moravy, čítající více než 90 tisíc sbírkových předmětů, zahrnuje nálezy od mladého paleolitu až po raný novověk. Základ pravěkého fondu představuje materiál ze žárových pohřebišť kultury popelnicových polí z období mladší doby bronzové až starší doby železné, v posledních letech doplněný nálezy z rozsáhlých záchranných výzkumů na polykulturních lokalitách mezi Malenovicemi a Kvítkovicemi v blízkosti Zlína. K nejvýznamnějším nálezům v rámci východomoravského regionu patří depoty železných předmětů z hradisek púchovské kultury, především však početný soubor často unikátních železných předmětů z nově objevené slovanské lokality ve Vizovických vrších.
Středověký sbírkový fond tvoří především archeologické nálezy z výzkumu zaniklých středověkých hradů (např. pozdně románský tympanon z brumovského hradu, soubory kachlů z Lukova či Rožnova, apod.).
Archeologická sbírka zlínského muzea má regionální charakter; většina sbírkových předmětů pochází z území východní, jihovýchodní a střední Moravy. Kromě hodnoty kulturně historické má i význam vědecký a slouží studentům i badatelům jako cenná pramenná základna pro poznání minulosti tohoto regionu.
Archeologická sbírka na webu CENTRÁLNÍ EVIDENCE SBÍREK
Sbírka |
Sbírka Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně |
Území |
Převážně území střední, východní a jihovýchodní Moravy - okr. Kroměříž, Vsetín, Zlín, Uherské Hradiště, Hodonín (tj. rozsah bývalého Gottwaldovského kraje); ojediněle - jiné moravské lokality, Slovensko (Horné Srnie, Vršatecké Podhradie, Komárno), Rakousko (Carnuntum), Ukrajina (okolí Volovce), Kavkaz USA Chile (Patagonie) |
Období |
Paleolit (střední?, mladý) - novověk (16.-17. století) |
Předměty |
Keramika kuchyňská, kamnářská, stavební aj. (zčásti střepový materiál);kamenné nástroje a zbraně (broušená a štípaná industrie); železné nástroje, zbraně a ozdoby; bronzové (příp. měděné) nástroje, zbraně a ozdoby; kostěné a parohové nástroje; skleněné výrobky; kamenné architektonické články; dřevěné předměty (vesla); antropologický materiál (kostrové a žárové pohřby); osteologický a malakozoologický materiál; paleobotanický materiál (uhlíky aj.) |
Obor |
9 - Archeologická |
Počet předmětů |
91396 |
Aby Vám tato webová stránka fungovala, potřebujete moderní podporovaný prohlížeč. Pokud používáte Windows 10, máte již nainstalovaný moderní prohlížeč Microsoft Edge, který můžete použít k zobrazení tohto webu.